Правила туризма


НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ 10 ПОМИЛОК ТУРИСТІВ ПОЧАТКІВЦІВ

1. Вдягнутись в джинсовий одяг, як Джоні Депп

Можливо не всі знають, що джинсова тканина це 85-100% бавовна. Вдягнувши джинси (і дотримуючись стилю, джинсову куртку) ви зробите не найкращий вибір для будь якого походу, особливо в холодну погоду, чи коли є можливість дощу. Це тому, що бавовна накопичує і утримує в собі вологу замість того, щоб відштовхувати її, як шерсть чи поліестер. Якщо джинси вже намокли то вони будуть дуже довго сохнути і охолоджувати тіло шляхом шляхом конвекції, при тому змушуючи модного власника труситись від холоду і в перспективі навіть нагородити його гіпотермією. Джинси є одним з найгірших бавовняних виробів для походу ще тому, що вони замерзають на морозі. Раніше джинси досить часто використовували – просто не було вибору, на даний час не варто повторювати цих помилок, слід вибирати правильний одяг.

2. Купити намет в Епіцентрі*

*під цим словом мається на увазі звичайний сферичний супермаркет в вакуумі.
Мабуть кожен турист-початківець хоча б раз задумувався, для чого витрачати на намет 2000+ грн, якщо в Епіцентрі є комплект намет + 2 спальники за 599 грн? Звичайно, ці намети також можуть стати в пригоді, якщо купити такий і поставити на задньому дворі для своїх дітей / молодших братів / сестер. Але він ніяк не підходить для туризму, навіть для легкого. Якщо ви не впевнені чи будете займатись туризмом і просто хочете спробувати – краще потратьте ці гроші на оренду якісного намету, бо з супермаркетівським наметом, швидше за все, туризмом займатись ви більше не захочете.
Якщо ви вирішили купити намет і хочете щоб він був якісний – купуйте його в спеціалізованих магазинах.

3. Іти в туристичний маршрут з дорожньою картою

Карти які допомагають вам знайти вірну дорогу на автомобілі, чи місце для паркування, ніяк не підійдуть для орієнтування в пішому маршруті, вони не достатньо точні і інформативні для цього. Не тому що вони погані, а тому що вони для цього не призначені. Якщо ідете в похід, найкраще взяти спеціалізовану туристичну мапу, яку ви можете знайти в тих самих туристичних магазинах. Для подорожей українськими Карпатами найкраще себе зарекомендували карти АССА. На них завжди актуальні позначки туристичних маршрутів, джерел і т.п.

4. Спакувати аптечку як на висадку в Нормандії

Аптечка в поході повинна бути обов’язково. В кожного своя, або загальна на групу і в кожного, при потребі, індивідуальні препарати. Але помилкою багатьох початківців є пакування величезної аптечки з повним набором непотрібних речей. Це стається через не розуміння принципу аптечки в поході. Якщо ви йдете Карпатами в триденний похід, не варто набирати бинт стерильний, бинт звичайний, бинт елестичний, марлю і т.д. Якщо є можливість спуститись до населеного пункту за пів дня – день то розраховуйте аптечку таким чином, щоб в разі хвороби/травми/опіку препаратів вистачило щоб дійти до населеного пункту або дочекатись рятувальників. Також не варто брати препарати якими не вмієте користуватись. Наприклад, якщо ніхто з групи не вміє зашивати, то від шовного комплекту не буде ніякої користі, навіть якщо зявиться потреба.

5. Вважати: “Блискавка не вдарить мене, бо я не несу металевих предметів”

Є китайська приказка “Найвища травинка перша попадає під косу”, з нашою темою травинку можна замінити на необачного туриста а косу – блискавкою. Блискавку приваблюють високі ізольовані об’єкти і не обов’язково вони мають бути металевими. Це може бути одиноке дерево чи одиникий турист на хребті гори. Як тільки ви бачити що назріває гроза неодхідно одразу скинути висоту. Спуститися до рівня лісу, чи в яр/долину. Відключити мобільний телефон. До цього не варто легковажно ставитись, для переконливості можете розпитати туристів зі стажем, про блискавку завжди є сумна історія.

6. Вдавати з себе ультра-легкохода без легкоходного досвіду

Коли звичайний турист-рюкзачник стає легкоходом, це як вегетеріанець стає веганом. Це нелегка справа, потрібний довгий час і багато експериментів на визначення своєї безпечної системи лайт-походів. Є багато думок на рахунок межі між ультра-лайт / лайт / і нормальними, будемо рахувати ультралайт це коли вагарюкзака, без їжі – 4.5-5.5кг. Звичайно це дуже класно йти з таким рюкзаком, але при цьому скорочується межа безпеки: немає запасних ліків, їжі, одягу. Чим більши ваш досвід туриста тим більше ви маєте навиків виживання, схем поводження при непередбачуваних ситуація, тим легше буде вам вирішити і ефективно зімпровізувати в скрутних моментах. Щодо легкохода-аматора (навіть не обовязково легкохода) будь-яка не передбачена ситуація може болісно зачіпити його. Ось чому надлегкий туризм повинен бути поступовим. Починайте свої подорожі з добре досліджених маршрутів, поспілкуйтесь з людьми які їх проходили. Так ви зможете точно оцінити скільки їжі і яке спорядження вам потрібне. На перші рази беріть невеликий запас. Ви самі побачити що для вас є зайвим, а що треба додати.

7. Вдягнути нове взуття, прямо з упаковки

Є одне туристичне прислів’я: “Якщо ваші ноги щасливів – інші частини теж щасливі”. Якщо ви підете в неймовійної краси маршрут в твердих не розходжених шкіряних черевиках і вони натруть вам ноги в перший день до крові, решту днів, через біль, ви не зможете повністю насолодитись красою цього маршруту. Не варто впадати в крайності і брати старі мешти з горища, взуття має бути спеціалізоване, без цього ніяк. Але коли ви купили нову пару хайкінгових черевиків пройдіться в них декілька раз. Спочатку дома, виявіть чи ви добре їх підібрали, в гіршому випадку – здайте назад в магазин поки не пройшло 14 днів. Набагато краще це буде виявити дома, ніж на другий день 5 денного маршруту. Якщо все ок, прогуляйтеся в них з собакою, покосіть в них траву, зробіть так щоб вони вже “стали вашими”.

8. Вийти на 4-5 годин пізніше запланованого часу

Якщо у вас є запланований маршрут, з чітко зазначеними місцями ночівлі і ви хочете пройти його відповідно до плану – не затягуйте старт. Вийти на годину пізніше – це погана звичка. А виходити після обіду, коли старт планувався в 9:00 це вже нікуди не годиться. Вас може звабити думка “скільки там тих 15-20 км, якщо 5 км на годину то я точно встигну, краще ще поспати”, але ця швидкість актуальна тільки на рівнинах, на пересічній місцевості сміливо діліть свою швидкість на 3. І якщо не хочете йти вночі при світлі ліхтариків чи розбивати намет на місці де немає джерела – не затягуйте зі стартом.

9. Ігнорувати прогноз походи

Невеликий дощ не причина скасовувати похід. Для чого нам тоді штурмовий одяг і взуття на мембрані? Але якщо більшість сайтів показуть серйозні зливи, похолодання і вітер і ви всетаки вирішили йти то ви маєте бути впевненим що зправитеся з цим і чого від такого походу чекати. Якщо це ваш перший похід і немає досвідчених людей в групі які вже знають що таке погода в горах – краще перенесіть ваш похід на умови, коли ви будете впевнені що ваше спорядження і ви справитеся з ними.

10. Смітити

Я, звичайно, вірю що у вас навіть думки не було засмічувати таку красу. Щоб полегшити собі життя, не беріть з собою металевою чи скляної тари, після того як ви з’їсте її вміст, вона буде займате таке ж місце в рюкзаку і важить вона теж не мало. Беріть їжу в зіп-пакетах. Після того як ви поїсте, ці пакети в рюкзаку майже не будуть забирати місця і додавати ваги, потім їх можна буде використати повторно або викинути в найблищому смітнику. Коли розводите багаття старайтесь мінімізувати сліди після нього. Дотримуючись декількох простих правил ви зможете подорожувати в гармонії з природою і не залишати стихійних звалищ після себе, це один з показників не тільки справжнього туриста, але і людини.